NYO Results Junior 2021
15013
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15013,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive
 

2021 Results & Awards: NYO Junior Games

VIRTUAL NYO JUNIOR GAMES

Due to safety precautions around the COVID-19 pandemic, NYO went online with the 2021 Virtual NYO Games, held from April 1 – 30. Athletes participated in nine events from the safety of their own homes. Awards were given for the top five athletes in each event.

Alaskan High Kick

1st and 2nd Grade

GIRLS

Girls: No submissions

3rd and 4th Grade

GIRLS

1st: Aliyah Adams, Sterling Elementary, 40″ 2m/36″
2nd: Mariah Kroto, Knik Elementary, 40″ 4m/34″
3rd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 34″ 4m/26″

5th and 6th Grade

GIRLS

1st: Claire Wallstrum, Teeland Middle School, 58″ 0m
2nd: Callan Knutsen, Teeland Middle School, 54″ 0m
3rd: Chloe Fletcher, Snowshoe Elementary, 48″ 1m/48″

BOYS

1st: Rajon McDonald, Chevak School, 38″ 6m/18″
2nd: Arjey McDonald, Chevak School, 30″ 2m/22″
3rd: None

BOYS

1st: Rex Cramer, Sterling Elementary, 36″ 2m/28″
2nd: None
3rd: None

BOYS

1st: Isiah Kroto, Reddington Jr/MS, 58″ 1m/56″
2nd:  Marshall Dallmann, Aniak Jr/Sr, 58″ 2m/58″
3rd: Triton Ellis, Colony Middle School 54″ 2m/52″

Kneel Jump

1st and 2nd Grade

GIRLS

1st: Mikael Moore, Snowshoe Elementary, 11.5”
2nd: Kaylin Provencher, Snowshoe Elementary, 10.25”
3rd: McKenzie Allison, Snowshoe Elementary, 6.75”

3rd and 4th Grade

GIRLS

1st: Mariah Kroto, Knik Elementary, 18”
2nd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 13.75”
3rd: Ember Fairbanks, Sterling Elementary, 12”

5th and 6th Grade

GIRLS

1st: Ruby Thomas, Machetanz Elementary, 31.75”
2nd: Rhianna Glosser, Dillingham, 21.25”
3rd: Paige Hansen, Mitkof Middle School, 11″

BOYS

1st: Arjey McDonald, Chevak School, 19″
2nd: Rajon McDonald, Chevak School, 16.5″
3rd: Bryston Meyer, Snowshoe Elementary, 14.5″

BOYS

1st: Kaden Guidry, Snowshoe Elementary, 18.75”
2nd: Ty Lamm, Snowshoe Elementary, 13.25”
3rd: Sebastian Boyce, Machetanz Elementary, 12.75″

BOYS

1st: Isiah Kroto, Reddington Jr/MS, 24.25”
2nd: Marshall Dallmann, Aniak Jr/Sr, 24”
3rd: Elias Anderson, Mitkof Middle School, 23”

Two Foot High Kick

1st and 2nd Grade

GIRLS

Girls: No submissions

3rd and 4th Grade

GIRLS

1st: Lucy Moore, Snowshoe Elementary, 36″
2nd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 36″ 2m/36
3rd: Aliyah Adams, Sterling Elementary, 28” 0m

5th and 6th Grade

GIRLS

1st: Ruby Thomas, Machetanz Elementary, 56″ 2m/50″
2nd: Baelynn Enders, Snowshoe Elementary, 48″ 2m/38″
3rd: Kayden Makamson, Colony Middle School, 46″

BOYS

1st: Bryston Meyer, Snowshoe Elementary, 32″ 5m/18″
2nd: Connor Ross, Snowshoe Elementary, 30″ 0m
3rd: Avery Kesler, Snowshoe Elementary, 30″ 5m/18″

BOYS

1st: Silas Carpenter, Snowshoe Elementary, 40″ 1m/40″
2nd: Rex Cramer, Sterling Elementary, 36″ 1m/36″
3rd: Owen Brauneis, Snowshoe Elementary, 36″ 2m/30″

BOYS

1st: Marshall Dallmann, Aniak Jr/Sr, 56″ 2m/48″
2nd: Gunnar Davis, Mt. Eccles, 52″1m/52″
3rd: Elias Anderson, Mitkof Middle School, 52″ 2m/52″

Seal Hop

1st and 2nd Grade

GIRLS

1st: Brielle Cole, Machetanz Elementary, 58′ 6″
2nd: Maci Streadbeck, Machetanz Elementary, 25′ 2″
3rd: Kaylah Moat, Snowshoe Elementary, 17′ 5″

3rd and 4th Grade

GIRLS

1st: Mariah Kroto, Knik Elementary, 62’2″
2nd: Lucy Moore, Snowshoe Elementary, 37’5″
3rd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary School, 33′ 4 1/4”

5th and 6th Grade

GIRLS

1st: Kayden Makamson, Colony Middle School, 88′ 5 3/4″
2nd: Alora Wasilly, Dillingham, 35’6″
3rd: Willow Tiedeman, Mt Eccles, 34’9″

BOYS

1st: Rajon McDonald, Chevak School, 38′ 7″
2nd: Connor Ross, Snowshoe Elementary, 24′ 2 1/2″
3rd: Arjey McDonald, Chevak School, 24’1″

BOYS

1st: Ty Lamm, Snowshoe Elementary, 66′ 2″
2nd: Owen Brauneis, Snowshoe Elementary, 40′ 4″
3rd: Rex Cramer, Sterling Elementary, 30′ 5″

BOYS

1st: Elias Anderson, Mitkof Middle School, 81’10”
2nd: Nick Lamm, Snowshoe Elementary, 74′
3rd: Gunner Washke, Mitkof Middle School, 48′ 5 1/4″

One-Foot High Kick

1st and 2nd Grade

GIRLS

No Submission

3rd and 4th Grade

GIRLS

1st: Mariah Kroto, Knik Elementary, 48″1m/48″
2nd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 44″ 0m
2nd: McKenzie Long, Alpenglow Elementary, 44″ 0m
3rd: Lucy Moore, Snowshoe Elementary, 44″ 1m/44″

5th and 6th Grade

GIRLS

1st: Claire Wallstrum, Teeland Middle School, 78″ 0m
2nd: Baelynn Enders, Snowshoe Elementary, 64″ 0m
3rd: Ruby Thomas, Machetanz Elementary, 64″3m/52″

BOYS

1st: Madden Merritt, Mt. Eccles Elementary, 48″ 3m/42″
2nd: Arjey McDonald, Chevak School, 36″ 1m/36″
3rd: Rajon McDonald, Chevak School, 34″ 1m/34″

BOYS

1st: Rex Cramer, Sterling Elementary, 44″ 1m/44″
2nd: JT Reddick, Skagway Elementary, 44″ 3m/36″
3rd: Ty Lamm, Snowshoe Elementary, 40″ 0m

BOYS

1st: Marshall Dallmann, Aniak Jr/Sr, 70″ 3m/62″
2nd: Triton Ellis, Colony Middle School, 64″ 3m/58″
3rd: Isiah Kroto, Reddington Junior Middle, 62″ 3m/58″

Scissor Board Jump

1st and 2nd Grade

GIRLS

1st: Maci Streadbeck, Machetanz Elementary, 13’10 1/4″
2nd: Morgan Streadbeck, Machetanz Elementary, 13’1″
3rd: None

3rd and 4th Grade

GIRLS

1st: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 18′ 9″
2nd: Grace Higgins, Mt Eccles,16′ 7″
3rd: Mariah Kroto, Knik Elementary, 16′ 5.5″

5th and 6th Grade

GIRLS

1st: Chloe Fletcher, Snowshoe Elementary, 22’1″
2nd: Callan Knutsen, Teeland Middle School, 21’9″
3rd: Ruby Thomas, Machetanz Elementary, 21′ 5 1/4″

BOYS

1st: Arjey McDonald, Chevak School, 15’7″
2nd: Rajon McDonald, Chevak School, 13’7 1/2″
3rd: Zain Forbess, Snowshoe Elementary, 13′ 2″

BOYS

1st: Tyce Streadbeck, Machetanz Elementary, 19′ 5.75″
2nd: Silas Carpenter, Snowshoe Elementary, 18′ 8″
3rd: Rex Cramer, Sterling Elementary, 17′ 2.5″

BOYS

1st: Isaac Rivera, Colony Middle School, 21′ 10 3/4″
2nd: Triton Ellis, Colony Middle School, 21′ 6 3/4″
3rd: Gunnar Davis, Mt Eccles, 21′ 3/4″

Wrist Carry

1st and 2nd Grade

GIRLS

1st: Brielle Cole, Machetanz Elementary, 17.87 seconds
2nd: Kaylin Provencher, Snowshoe Elementary, 9.09 seconds
3rd: Mikael Moore, Snowshoe Elementary, 7.56 seconds

3rd and 4th Grade

GIRLS

1st: Eulalia Roman, Mat-Su Central, 38 seconds
2nd: Grace Higgins, Mt. Eccles,13.43 seconds
3rd: Selah Gelatt, Snowshoe Elementary, 7.32 seconds

5th and 6th Grade

GIRLS

1st: Rhianna Glosser, Dillingham, 9.81 seconds
2nd: Lehlani Flowers, Snowshoe Elementary, 8 seconds
3rd: Baelynn Enders, Snowshoe Elementary, 7.06 seconds

BOYS

1st: Bryston Meyer, Snowshoe Elementary, 8.94 seconds
2nd: Arjey McDonald, Chevak, 8.16 seconds
3rd: Madden Merritt, Mt Eccles Elementary, 7 seconds

BOYS

1st: Jonah Wright, Mt. Eccles Elementary, 29.8 seconds
2nd: Declan Cole, Machetanz Elementary, 27.89 seconds
3rd: Truxton Williams, Snowshoe Elementary,18.22 seconds

BOYS

1st: Tyler Ward, Mitkof Middle School, 28.94 seconds
2nd: Paxton Smith, Snowshoe Elementary, 13.16 seconds
3rd: Wyatt Munster, Dillingham, 9.95 seconds

NYO Handbook

The official NYO Handbook includes rules, instructions, details, and more. Download yours now.

Senior Results

CLICK HERE to see results from the Senior Games

Other Results

    Sorry, no posts matched your criteria.